Przedszkole idealne dla dziecka

Posyłając naszą pociechę po raz pierwszy do przedszkola, czujemy strach i mamy wiele obaw, bo w końcu to ważna decyzja. Zastanawiamy się jak wybrać przedszkole, aby było ono wygodne zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka. Warto w tym przypadku kierować się kilkoma zasadami, które mogą znacznie ułatwić nam podjęcie tej trudnej decyzji.

Publiczne czy prywatne?

To pierwsze z nasuwających się na myśl pytań. Oczywiście wiele rodzin nie ma nawet szans na dostanie się do przedszkola publicznego, ze względu na dużą liczbę chętnych. Jednak są tacy, którzy dobrowolnie rezygnują z miejsca w przedszkolu publicznym, posyłając tym samym dziecko do placówki prywatnej. Czym różnią się prywatne przedszkola od tych państwowych? Opinie oczywiście na ten temat są podzielone i zwolenników zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania nie brakuje. Jednak przewaga prywatnych placówek wiąże się przede wszystkim z mniej liczebnym grupami, a co za tym idzie, na możliwości poświęcenia większej uwagi pojedynczej jednostce w grupie.

W przedszkolach prywatnych często mamy też wybór, jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe, które realizowane są w grupach. Powstają wręcz specjalne przedszkola profilowane, gdzie posyłając dziecko, nastawiamy je na ścieżkę proponowaną przez placówkę, przykładowo przedszkola artystyczne, językowe czy też sportowe. W placówkach państwowych zazwyczaj różnorodność zajęć jest mniejsza, co także związane jest z bardzo licznymi grupami, w których najzwyczajniej nie da się przeprowadzić tego, co można w przedszkolu prywatnym.

Blisko domu lub pracy

Kolejnym punktem, który należałoby uwzględnić podczas wyboru przedszkola, jest oczywiście lokalizacja. Wiadomo, że dziecko trzeba codziennie odbierać z przedszkola. Warto zaplanować to logistycznie, jeżeli za odbiór naszej pociechy odpowiada babcia, przedszkole powinno znajdować się jak najbliżej jej miejsca zamieszkania. Natomiast jeśli planujemy odbierać je codziennie po naszej pracy, warto zadbać o to, aby przedszkole było nam po drodze. Lokalizacja to niezwykle ważna kwestia. Dodatkowo można pokusić się także o analizę umiejscowienia samego przedszkola, czy jest tam przykładowo dostatecznie dużo terenów zielonych, gdzie dzieci będą wychodzić na spacery lub czy nie jest to strefa narażona na występowanie intensywnego smogu.

Bez wątpienia wybór przedszkola kojarzy się z ogromnym stresem. Dlatego też decyzji tej nie należy podejmować pochopnie i dobrze ją przemyślmy. W końcu zmiana przedszkola to nie taka łatwa sprawa, ze względu na ciągły deficyt tego typu miejsc. Najważniejsze też, aby naszemu dziecku było tam dobrze i aby przedszkole kojarzyło mu się pozytywnie.