Przedszkole – publiczne czy państwowe?

Kiedy dziecko ma kilka lat i obydwoje rodziców chce wrócić do pracy, przeważnie zapada decyzja o zapisaniu malca do przedszkola. Rodzice mają do wyboru dwa rodzaje placówek, prywatne i państwowe, każda z nich ma swoje zalety oraz wady, dlatego warto dowiedzieć się więcej, na temat oferty poszczególnych szkół.

Przedszkole publiczne

Polski system edukacji jest darmowy, na każdym etapie nauki, dlatego w każdym mieście można znaleźć przedszkola publiczne. Takie szkoły są przede wszystkim darmowe, jedyna dopłata, jaka będzie pobierana od rodziców, będzie przeznaczona na posiłki dla dziecka. Niestety, z uwagi na to, że chętnych jest znacznie więcej niż miejsc, nie każdy może liczyć na zapisanie dziecka do przedszkola publicznego. Przede wszystkim obowiązuje rejonizacja, czyli rodzice mają z góry narzuconą placówkę. Kolejną kwestią jest kryterium zarobkowe, w pierwszej kolejności do przedszkola publicznego będą przyjmowane dzieci z biedniejszych rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na opłacenie czesnego w placówce prywatnej. Przedszkole publiczne raczej nie sprzyja rozwojowi intelektualnemu dziecka, takie szkoły są przepełnione, grupy liczą przeważnie po 30 uczniów. Poza tym oferta zajęć dodatkowych jest bardzo uboga, szkoły nie mają dostatecznych środków na rozszerzenie oferty.

Przedszkola prywatne

Praktycznie w każdym miejscu na mapie warszawy można znaleźć prywatne przedszkole, na przykład przedszkole Ursynów. Dlatego rodzice powinni dokładnie przyjrzeć się ofercie każdej ze szkół, aby wybrać tą najlepszą. Dużą wadą prywatnych placówek jest cena, każdego miesiąca trzeba zapłacić około 1000 złotych czesnego. Oczywiście ceny mogą się nieznacznie różnić, ale lepiej nie traktować ich jako głównego kryterium. Najtańsze placówki często nie mają zbyt wiele do zaoferowania dzieciom, poza tym są przepełnione. W przypadku przedszkoli komercyjnych grupa powinna liczyć maksymalnie 10 uczniów, tylko wówczas każdy z nich będzie mógł liczyć na uwagę nauczyciela przedszkolnego. Placówki komercyjne to najlepszy wybór dla rodziców, którzy chcą aby ich pociecha się rozwijała intelektualnie. Szkoły oferują wiele ciekawych zajęć dodatkowych, obejmujących różne dziedziny nauki. Jedną z ważniejszych kwestii będą kursy językowe, małe dzieci bowiem błyskawicznie uczą się nowych słów, dlatego opanowanie nowej mowy jest dla nich samą przyjemnością. Istotne będą też zajęcia sportowe, w końcu przedszkolaki powinny duży się ruszać. Ciekawą opcją jest rytmika, w której czasie dziecko jest aktywne fizycznie, a także uczy się poruszać do rytmu muzyki. Poza tym dobrą opcją są zajęcia plastyczne, które pomagają dziecku rozwijać kreatywność.